Metabolismus
Co to je, proč komplikuje hubnutí a jak ho nastartovat?
Dobrý den milý čtenáři,
v dnešním článku si rozebereme jedno kouzelné ale i zákeřné slovíčko – metabolismus.
Metabolismus neboli látková přeměna je soubor všech enzymových reakcí, při nichž dochází k přeměně látek a energií v buňkách a v živých organismech.
Metabolismus rozdělujeme na:
1. anabolismus (výstavbový proces, biosyntéza)
2. katabolismus (rozkladový proces)
Jinými slovy řečeno, metabolismus je proces chemických reakcí, které převádějí vše to, co jíte a pijete na energii, kterou pak můžete během dne využít. Metabolismus může ovlivňovat spoustu faktorů
· Věk – s rostoucím věkem se metabolismus zpomaluje
· Pohlaví – obvykle mají muži rychlejší metabolismu
· Váha
· Poměr svalstva, vody a tuku
· Spánek
· Diety
· Stres
· Množství jídla a jeho frekvence
Jako příklad si můžeme rozebrat jak je to s jídlem a metabolismem – pro metabolismus nehraje roli pouze množství jídla, ale i jeho rozložení během dne. Velmi často slyším od lidí, že se stravují správně a zdravě – nejí nic špatného. Poprosím je o základní denní harmonogram, abych si mohl udělat představu jejich stravování jako trenér.
6:00 Snídaně
14:00 Oběd
20:00 Večeře
Toto rozložení jídel není díky velkým mezerám mezi nimi pro metabolismus nic dobrého. Metabolismus musí začít pracovat, když zpracovává jídlo, které zrovna požíváte. Z toho plyne, že aby byl metabolismus neustále stimulován, měl byste dodržovat pravidlo jíst každé 2-3 hodiny. O předešlém pravidlu mnoho z vás určitě slyšelo, avšak je tu i další faktor, který není tak známí a který může spoustu lidí podceňovat – konzistentnost denního jídla v řádu několika dní – například pár dní snídat v 6, pár dní nesnídat, par dní večeřet v 6, pár dní zase večeřet těsné před spaním. Doporučil bych proto každý den se snažit jíst stejný počet jídel v co nejvíce možnou stejnou denní dobu.
Pár tipů jak ho nastartovat
1. Dodržujte pitný režim – nejvíce se soustřeďte na vodu, která je základem mnoha chemických reakcí v lidském těle. Dále můžete zkusit zelený čaj a kafe.
2. Vyzkoušejte pálivé – papričky jalapeňos, zázvor, kajenský pepř, kurkuma, chilli,…. Díky obsahu kapsaicinu dokáží tyto potraviny zrychlit klidový metabolismus.
3. Dostatek spánku – za ideální dobu spánku se považuje rozmezí 7-9 hodin, cokoliv pod 6 hodin je pak považováno za nedostatek, která způsobuje větší chuť k jídlu, nižší hladinu testosteronu apod.
4. Více silového tréninku = více svalů = rychlejší metabolismus
Čím více svalů máme, tím více energie spalujeme i v klidu. Svalová tkáň v klidu vyžaduje zhruba třikrát více energie než tuková tkáň.
5. Nestresujte se – naučte se ovládat stres, který vyvolává chutě na sladké
Nekomplikujte si cestu za vysněnou postavou tím, že si nevědomky zpomalujete metabolismus. Vyvarujte se chyb, udržte si shozená kila a mějte více energie.
Děkuji Všem, kteří článek dočetli do konce a zase příště
Zdroje:
https://aktin.cz/10-jednoduchych-zpusobu-jak-zrychlit-metabolismus-a-snadneji-hubnout
https://www.3dfitness.cz/blog/7-cest-jak-nastartovat-metabolismus
https://cs.wikipedia.org/wiki/Metabolismus