Pět variant přípravy ovesné kaše

Dobrý den milí čtenáři,

Ovesná kaše je velmi oblíbenou a zdravou potravinou. Ovšem vzhledem k tomu, že se přikláním k stravě podle krevní skupiny, lze brát v potaz, že ne každému ovesné vločky vyhovují. Proto tedy můžeme ovesné vločky nahradit za jáhlové, pohankové, rýžové apod. Podívejme se na tedy na 5 receptů, jakým lze způsobem obohatit náš jídelníček nebo jak jej ještě vylepšit. Takže, jak připravit ovesnou kaši?

TIP: Mléko můžeme použít klasické kravské, rostlinné bez příchutě, či s příchutí nebo nám postačí jen voda.

Ovesná kaše s cuketou

Základ tvoří jakékoliv vločky, které zalijeme cca 1,5 x větším množstvím vody (mléka). Cuketu oloupeme a nastrouháme na jemno. Nemusíme se bát chuti, jelikož cuketa v kaši nejde cítit. Akorát se nám zvětší objem kaše, v podstatě bez zvýšení kalorického příjmu. Přidat můžeme i další ingredience, jako je skořice, med. Kaši vaříme do zhoustnutí, poté dozdobíme, dle chuti –  čerstvým, sušeným ovocem, oříšky, arašídovým máslem, semínky, vysokoprocentní čokoládou,..
Nadýchaná ovesná kaše
Vločky zalijeme dvojnásobným množstvím vody či mléka a vaříme. Mezitím než kaše zhoustne do požadované konzistence, vyšleháme si bílky do sněhu a poté jemně vmícháme do kaše. Přidáním bílků zvýšíme množství bílkovin, dozdobíme oříšky a máme snídani s vyváženým příjmem výživových hodnot, jako skvělý start do nového dne.

Pečená kaše

Do vloček vmícháme celé vejce nebo bílky a zalijeme vodou, tak aby vznikla tekutější forma těsta. Pro lepší chuť doporučuji zapéct na 170° přibližně 20-30 minut s ovocem, jako jsou meruňky, švestky, maliny, apod. Pečeme do zlatova.

Overnight oats

Tato snídaně se připravuje nejlépe den předem. Vločky zalijeme 2x takovým množstvím vody/mléka a necháme přes noc v ledničce nabobnat. Můžeme přidat chia semínka, prokládat ovocem či ovocným pyré, dále oříšky,.. Vhodná alternativa vloček jsou topiacové perly, které svou konzistencí můžeme přirovnat k pudinku.

Dýňovo-Mrkvová kaše

Podobným způsobem je cuketová můžeme připravit i dýňovo-mrkvovou kaši. Pro jemnější chuť s těmito ingrediencemi je lepší zvolit variantu předvaření. Nakrájenou dýni a mrkev vložíme do hrnce s vodou a uvaříme do měkka, poté tyčovým mixérem umixujeme do pyré a přisypeme vločky a déle vaříme do zhoustnutí.
Na zdobení a ochucení kaší můžeme použít naprosto cokoliv, ovoce, skořici, kakao, perníkové koření, vysokoprocentní čokolády, oříšky, ořechová másla, zajímavým zpestřením jsou zerro topingy, flavdrops. Do kaší lze přidat i protein, který je, ale lepší  přimíchat po odstavení splotny, nikoliv pokud je kaše ve varu, neboť se srazí a způsobí hrudky.

Dobrou chuť!


Chcete se dozvědět více, změnit svůj životní styl a cítit se lépe, rád vás vše naučím. Prohlédněte si nabídku služeb nebo mě rovnou kontaktujte.