Silový trénink
Dobrý den milý čtenáři,
v dnešním článku si rozebereme téma silový trénink.
Silový trénink neznamená pouze zvýšit objem svalů, jak se některým může zdát, ale soustřeďuje se na kondici, podporuje maximální sílu, spalování tuků, posiluje nervový systém a podporuje celkové zesílení těla. Podmínkou k docílení takových výsledků je správné cvičení a věřte, může je cvičit téměř každý z nás. V tomto článku se dozvíte základní informace o této formě cvičení.
Výhod silového tréninku je hned několik, patří mezi ně například:
- regulace hmotnosti – zvedání závaží spaluje kalorie
- chrání kosti – zpevňuje je
- určitá forma kardio cvičení – kombinace pohybů s minimálními pauzami (rozproudí se tepová frekvence, cca 3-5 typů cviků)
- zabraňuje bolestem zad
- snižuje tvorbu stresového hormonu kortizolu
- zpevňuje a pomáhá zesílit celé tělo
- zrychluje metabolismus
Co ale přesně silový trénink znamená? Definic existuje nespočet. Síla je určitá snaha překonávat vnější odpor pomocí zapojení svalů. Tento typ tréninku během krátkého časového úseku vyhecovat tělo pro vysoký výkon, využívá se zejména váhové zátěže, intenzita cvičení se doporučuje nižší, opakování sérií se provádí pomaleji a v menším počtu (max. 8 opakování). Odborníci doporučují dvou až tří minutové pauzy, aby bylo dostatek času pro vyplavení kyseliny mléčné a svaly získaly svoji sílu.
Pokud se silovým cvičením teprve začínáte, určitě je vhodné vyhledat zkušeného trenéra, který vám rád poradí a sestaví trénink na míru, předejdete tak případným zraněním a špatné technice.
Jako u všech cvičení, pokud jste začátečníci, doporučujeme nikam nespěchat, nejde o závod, ale o vás, vaše tělo a jeho následnou regeneraci. Většinou se uvádí pro efektivnost jakýchkoliv cviků, věnovat až třikrát týdně hodinu tréninku. A samozřejmě dobrou náladu s odhodláním s sebou.
Teď už je zbývá se do toho s chutí pustit. Silový trénink je doporučen opravdu všem, dokonce i dětem a dospívajícím (i když toto téma je stále ještě kontroverzní a názory se liší) z hlediska jejich vývoje.